Kapelusz w męskiej stylizacji – jak go nosić?

Kapelusz w męskiej stylizacji – jak go nosić?

4 listopada, 2021 0 przez Marcel Kikos

Bez wątpienia kapelusze nie należą do najczęstszych dodatków, jeśli chodzi o uzupełnienie męskich stylizacji. I choć stale zyskują na swojej popularności w dalszym ciągu na ich wybór decydują się przeważnie starsi mężczyźni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby przywrócić ten ciekawy element męskiej garderoby do łask – sztuką jest jedynie jego umiejętne połączenie z noszonym strojem. Jak to zrobić? Jak nosić kapelusz aby stał się on ciekawym dopełnieniem „looku”, a nie przebraniem? Jaki rodzaj kapeluszy jest w modzie? O czym należy wiedzieć decydując się na to nakrycie głowy? – O tym wszystkim poniżej.

Historia kapelusza – jak go nosić?

Czasy niewątpliwie się zmieniają. Jeszcze na początku ubiegłego wieku przechadzanie się ulicami z gołą głową stanowiło oznakę złego gustu, braku manier – rzecz nie do pomyślenia dla dżentelmenów owych czasów. Dzisiaj zaś to noszenie nakrycia głowy u jednych budzi uśmiech, u niektórych zdziwienie, zaś u nielicznych – podziw. 

O ile zmieniły się lata – jedno pozostało niezmienne. Mianowicie sposoby noszenia kapeluszy. Najważniejsza zasada – można je nosić jedynie na zewnątrz. Wchodząc do jakiegokolwiek pomieszczenia należy zdjąć z głowy kapelusz i nosić go w dłoniach, bądź powiesić razem z płaszczem. Zasada ta nie dotyczy budynków publicznych takich jak dworce, sklepy, czy centra handlowe. Druga zasada dotyczy sposobu powitania – witając się ze znajomym należy lekko uchylić kapelusz, zaś w przypadku kobiety, przełożonego, czy osoby starszej – podnieść go na kilka centymetrów.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kapelusza?

To czy mężczyzna poczuje się w kapeluszu elegancko, poważnie i komfortowo zależy przede wszystkim od wyboru jego odpowiedniego typu i rozmiaru. Odpowiednie dopasowanie to stosunkowo trudna sprawa, zaś w grę wchodzi wiele czynników – nie tylko okazja czy formalność całego stroju. Bardzo ważny jest właściwy rozmiar. Wysocy mężczyźni powinni wybierać kapelusze o rondzie szerokim, zaś Ci o niższym wzroście – węższym. Aby właściwie określić rozmiar – należy zmierzyć obwód swojej głowy około centymetr nad brwiami. Wyniesie on bowiem o jeden więcej niż otrzymany wynik – wszystko po to aby kapelusz nie uciskał głowy.

Kapelusze mniej oficjalne – możliwości zakupu

Decydując się na zakup kapelusza należy wpierw określić czy powinien on wpisywać się w eleganckie stylizacje na uroczyste przyjęcia, czy raczej wieczorne wyjście na sobotnie piwo, czy po przysłowiowe bułki. Możliwości są bowiem olbrzymie. Szukając uzupełnienia letnich stylizacji na plażę, czy nadmorski deptak idealnie sprawdzi się opcja kapelusza słomianego – przewiewny model, dodatkowo chroniący przed promieniami słonecznymi. Alternatywę stanowi przewiewny i szybkoschnący kapelusz z poliestru – idealny na biwak, czy wędkowanie.

Rodzaje kapeluszy – charakterystyka

Bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych rodzajów kapeluszy jest Fedora. Idealnie pasująca do pory jesienno – zimowej, do płaszcza czy garnituru. Model charakteryzuje się specyficzną fałdą górną oraz wyciągniętymi bokami. Rodno nie jest usztywnione, dzięki czemu można nadawać mu dowolny kształt. Pod względem formalności na poziomie Fedory plasuje się Homburg, czyli miękki, filcowy kapelusz, który przepasany jest taśmą z jedwabiu. Nieco podobny do Fedory jest Trilby, choć owe podobieństwo występuje tylko na pierwszy rzut oka. Trilby jest bowiem mniejsze oraz ma węższe rondo. Przednia jego część jest pochylona w dół, zaś tylna podwinięta. Mówiąc o rodzajach kapeluszy wspomnieć można także o takich jak – panama, cylinder, western, czy melonik.