Jak dobrze dobierać kolor skarpet?

Jak dobrze dobierać kolor skarpet?

19 listopada, 2021 0 przez Marcel Kikos

Bielizna męska obejmuje wiele różnych rodzajów produktów. Okazuje się, że do tego grona zaliczane są również skarpety, jednak w porównaniu z pozostałymi elementami odzieży są one widoczne, więc bardzo istotną i często problematyczną sprawą jest ich właściwy dobór pod kątem estetyki i kolorystyki. Aktualnie na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów oraz kolorów skarpet co sprawia, że właściwe dobranie takich elementów jest jeszcze trudniejsze. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na kilka przydatnych porad i zasad związanych ze skarpetami.

Dobrą wiadomością jest fakt, że istnieje sporo zasad i metod właściwego dobierania kolorów skarpet do różnorodnych stylizacji, a także potrzeb i wymagań użytkowników. Poniżej przedstawionych zostało kilka praktycznych przykładów, dzięki którym można uniknąć dylematów, jeśli chodzi o stylizacje, w których biorą udział skarpety.

Dopasowanie koloru skarpet do koloru spodni

Chyba najbardziej podstawowa, klasyczna i bezpieczna zasada mówi o tym, że kolor skarpet powinien być dość mocno zbliżony do koloru noszonych spodni. Rozwiązanie takie jest rozsądnym i dobrym pomysłem, ponieważ w takim przypadku skarpeta jest specyficznym przedłużeniem nogawki, a to sprawia, że nogi wydają się być optycznie wydłużone. Zasadę tą można stosować przede wszystkim w zestawach garniturowych, ale sprawdzi się ona również w przypadku tworzenia mniej formalnych stylizacji. Jeśli mamy do czynienia z gładkimi spodniami, wówczas skarpety nie muszą być gładkie i mogą posiadać jakiś wzór, jednak główny kolor dominujący powinien być zbliżony do koloru spodni.

Kolor skarpet dopasowany do koloru butów

Ta zasada jest również bardzo popularna i bezpieczna, a w jej myśl skarpety powinny mieć barwę zbliżoną do koloru butów. Rozwiązanie takie poleca się przede wszystkim w bardziej eleganckich stylizacjach odzieżowych. W związku z tym osoby, które na przykład zakładają granatowy garnitur i czarne buty, mogą założyć granatowe skarpety pod kolor spodni albo skarpety czarne pod kolor butów. Oczywiście, jeśli dopasowujemy skarpety do butów, wówczas tracimy możliwość optycznego wydłużenia nogi, więc rozwiązanie to jest polecane osobom, którym nie zależy na uzyskaniu takiego efektu stylizacyjnego.

Dopasowanie skarpet do koloru innych elementów stroju

Powyżej przedstawione zostały bezpieczne i klasyczne zasady sprawdzające się w wielu sytuacjach. Czasami mogą jednak zostać uznane za dość nudne. Alternatywą dla nich jest trzecia ciekawa opcja, w ramach której skarpety można dopasowywać kolorystycznie do elementów garderoby innych niż spodnie i buty. Na przykład skarpety można dopasować do koloru poszetki, koszuli, krawatu albo wzoru na marynarce. Takie połączenie kolorystyczne będzie mile widziane i jednocześnie nie będzie zbyt klasyczne ani nudne. Oznacza to, że skarpety można dopasowywać do praktycznie wszsytkich elementów garderoby dbając jednak o zachowanie spójności całego stroju.

Skarpety jako główne elementy stylizacji

Ostatnia zasada w znaczącym stopniu różni się od poprzednich, ponieważ mówi ona o tym, że skarpet nie należy dobierać do innych ubrań. Zamiast tego stają się one głównymi elementami stylizacji o wyrazistym kolorze oraz wzorze. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie pasuje do eleganckich zestawów, ale można je stosować w typowych strojach casualowych. Jeśli więc ktoś lubi się wyróżniać swoją odzieżą to ta zasada jest idealnym wyborem.

Oczywiście nie tylko wzór i kolor są ważne w przypadku skarpet. Dobierając je do konkretnych stylizacji, należy również zwrócić uwagę na ich fakturę i gramaturę, która musi być spójna z pozostałymi elementami danego stroju.

Sprawdź także jak dobrać krawat.