Prawidłowe dobieranie krawatu – podstawowe informacje i porady

Prawidłowe dobieranie krawatu – podstawowe informacje i porady

16 listopada, 2021 0 przez Marcel Kikos

Krawat od wielu lat jest stosowany jako bardzo ważny element eleganckiego wyglądu. Wielu mężczyzn ma jednak sporo dylematów i problemów związanych z prawidłowym dobieraniem takich elementów do różnych części garderoby. Spore grono osób uważa, że krawat powinno się dobierać wyłącznie do koszuli. Okazuje się jednak, że takie myślenie jest błędne. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji oraz porad związanych z dopasowywaniem krawatów do różnych stylizacji.

Ogólna zasada mówi, że krawat jest dodatkiem odzieżowym, który powinien dobrze pasować nie tylko do koszuli, ale również do pozostałych elementów wybranego stroju. Kluczową kwestią jest właściwa koordynacja kolorystyczna. Nie każdy ma dobre wyczucie związane z łączeniem różnych kolorów, dlatego warto znać kilka gotowych schematów z krawatami w roli głównej.

Bezpieczne i klasyczne rozwiązania o uniwersalnym charakterze

Trudno jest wskazać jeden uniwersalny wzór i typ krawatu, który będzie dobrze pasował do wszystkiego, ale na szczęście istnieją kolory takich dodatków, które będą się świetnie komponowały z większością podstawowych barw koszul czy też garniturów. Jeśli więc ktoś poszukuje klasycznego i bezpiecznego rozwiązania charakteryzującego się wysoką uniwersalnością to dobrym wyborem jest element w kolorze ciemnozielonym, granatowym albo bordowym. Krawaty granatowe i bordowe są dość popularne i pasują do większości marynarek oraz garniturów charakteryzujących się standardową kolorystyką. Krawaty ciemnozielone również posiadają dość sporą uniwersalność, ale nie są aż tak popularne w naszym kraju.

Krawat delikatnie ciemniejszy lub jaśniejszy od marynarki

Jest to kolejny sprawdzony sposób dobierania krawatu. Należy wybierać delikatnie ciemniejszy lub jaśniejszy krawat w porównaniu z marynarką (jaśniejszy lub ciemniejszy o 1-3 tony), ale musi on pochodzić z tej samej barwy głównej. Przykładowo do granatowej marynarki bardzo dobrym wyborem będzie krawat o dwa tony jaśniejszy, w kolorze niebieskim oraz ciemniejszy w kolorze ciemnogranatowym. Najlepiej jest wybierać ciemniejsze granaty do pary z garniturami posiadami jaśniejsze barwy. Stosując taką metodę, nie trzeba wybierać jednolitych krawatów. Ciekawe wzory mogą sprawić, że cała stylizacja nie będzie nudna.

Krawat dopasowany do koloru garnituru i marynarki

Kolejną klasyczną i bezpieczną zasadą jest zakładanie krawatu o barwie zbliżonej do koloru marynarki lub całego garnituru. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku posiadania ciemniejszych garniturów w kolorze granatowym albo czarnym. Takie wyjście jest idealne w przypadku okazji o uroczystym charakterze.

Alternatywna opcją jest wybór krawatu z ozdobnymi detalami, które są dopasowane do koloru marynarki albo całego garnituru. Na krawatach bardzo często pojawiają się różnego rodzaju groszki, kwiaty, wzory geometryczne, motywy sportowe, zwierzęce oraz wiele innych detali w różnych kolorach. Odpowiednia barwa takich detali pozwoli na stworzenie ciekawego i spójnego połączenia razem z koszulą lub marynarką. Przykładowo brązowy krawat słabo komponuje się z niebieskim garniturem, ale dzięki swoim niebieskim detalom okazuje się, że taki krawat bardzo dobrze pasuje do garnituru w niebieskiej barwie.

Oczywiście istnieją również inne ciekawe schematy dobierania krawatów, które można dopasować na przykład do koloru kraty i prążków na koszuli albo do koloru butów. Odważniejsze osoby mogą również tworzyć stylizacje w taki sposób, aby krawat był głównym, najbardziej wyróżniającym się elementem. Niezależnie od wybranego rozwiązania, należy pamiętać o tym, że sprawą kluczową dla atrakcyjnego wyglądu krawatu jest jego staranne wiązanie.